Loveseats
-
Rhine Falls PC4280596 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)We don’t know about you, but one look at this power reclining loveseat makes us want to settle in and never leave. There’s so much to love—we'll start with its cozy corduroy and stylish contemporary design. Let’s not forget its one-touch reclining and pillowy cushions, offering easy and instant relaxation that feels right at home. Plus the hidden storage and cup holders in the loveseat's center console are indulgently convenient.
$1,059.95
$1,809.95
Save $750.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Rhine Falls |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Onyx |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Console | Yes |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Steel to the floor construction; steel seat box; steel floor rails • Heavy gauge sinuous springs • Reinforced floor glides • 48" back height • Reclining mechanism rates for 400 lbs. • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Center console with 2 cup holders and hidden storage • Power cord included; UL Listed • Arm height: 25" • Fully reclined length: 72" • Distance between recliner and wall: 10" • Footrest height: 25" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 59 inch(es) / 149.86 cm |
| Seat Height | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 81 inch(es) / 205.74 cm |
| Height | 48 inch(es) / 121.92 cm |
| Depth | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Weight | 242 lb(s) / 109.77 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 80 inch(es) / 203.2 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 261.01 lb(s) / 118.39 kg |
| Volume | 48.64 cu. ft. / 1.38 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934342 |
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sofa takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
Keen on crisp, contemporary design? Adore the pleasure of leather? Look no further. This oversized chair + More
-
Looking for that perfect blend of comfort and style? This rocker recliner wraps you in luxury with an + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout ottoman—made to suit your + More
-
$1,319.95
Save $550.00
$769.95
Biddeford 3550421 Oversized Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Bring fashionable function to the forefront with this oversized swivel accent chair. The transitional design + More
-
$2,329.95
Save $970.00
$1,359.95
Cayberry W2721W2 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Level up your gaming experience and make movie nights to remember. This entertainment center with fireplace + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
-
We don’t know about you, but one look at this power recliner makes us want to settle in and never leave. + More
-
$1,879.95
Save $780.00
$1,099.95
Rhine Falls PC4280599 Reclining Power Sofa with Drop Down Table
(Sofas - Power Recline)We don’t know about you, but one look at this power reclining sofa makes us want to settle in and never + More
